Analiza Pierwiastkowa Włosa (EHA) określa ewentualne zaburzenia równowagi organizmu oraz przemian pierwiastków i ich wzajemnych powiązań. Informuje nie tylko o stężeniach pierwiastków odżywczych i metali ciężkich w naszym organizmie, ale także o ich wzajemnych proporcjach.
Pomaga nam określić:
- Indywidualny profil metaboliczny, czyli poziom minerałów, pierwiastków odżywczych i metali toksycznych. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, co jest przyczyną wszelkich ewentualnych zaburzeń metabolicznych w naszym organizmie
- Aktywność i kondycję poszczególnych organów i gruczołów
- Stopień obciążenia metalami ciężkimi i ich wpływ na nasze zdrowie
- Tolerancje pokarmowe – w jakim stopniu tolerujemy białka, tłuszcze i węglowodany
- Stan równowagi organizmu – jeśli organizm jest w równowadze, może się harmonijnie i prawidłowo rozwijać
Pewnie zapytasz, po co robić badanie włosa, skoro przecież robimy badanie krwi?
Dlatego, że daje bardziej wiarygodny i rzetelny wynik niż badanie krwi, które pokazuje obraz w danym, konkretnym momencie i nie przekazuje tego, co dzieje się w organizmie na przestrzeni czasu i poziomie komórek. Krew jest tylko nośnikiem substancji (np. witamin, minerałów, glukozy, itp.), natomiast komórki są ich końcowym odbiorcą. I to, że w krwi znajduje się wszystko to, czego potrzebuje nasz organizm, to jeszcze nie znaczy, że te substancje dotrą do komórek.
Na wynik badania krwi może mieć też wpływ szereg czynników, np. to, co zjedliśmy czy piliśmy. Jeśli poprzedniego dnia zjedliśmy ogórki kiszone, to wynik nam może pokazać, że mamy za dużo sodu.
Poza tym, krew musi być ciągle utrzymywana w równowadze, żeby organizm mógł dobrze funkcjonować. Oznacza to, że mimo pozornie prawidłowego stężenia pierwiastków we krwi, ich zawartość w organizmie może być niedostateczna.
Analiza Pierwiastkowa Włosa znacznie bardziej dokładnie określa ewentualne zaburzenia równowagi organizmu, ponieważ włosy są tkanką miękką, do której organizm wrzuca wszystko to, czego ma zbyt wiele. Natomiast te substancje, których ma mało lub są mu najbardziej potrzebne, zatrzymuje w sobie i będą we włosach w ilości śladowej lub poniżej normy.
Ogromną zaletą tego badania jest też to, że daje nam obraz tego, co się działo w naszym organizmie na przestrzeni od jednego do kilku miesięcy, a nie jak w przypadku badania krwi – jednego dnia.
Czy badanie włosa może nam pomóc w zapobieganiu chorobom?
Wiele chorób, których przyczyną jest niedobór składników odżywczych, przebiega bezobjawowo. Jeśli wiemy czego nasz organizm potrzebuje i w porę zareagujemy, to możemy w przyszłości uniknąć groźnych dla nas konsekwencji. Na co dzień najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób niedobory minerałów i nadmiar substancji toksycznych mogą wpływać na nasze zdrowie, prawda?
Czy wiesz, że np. na rozwój cukrzycy ogromny wpływ mają metale ciężkie, takie jak arsen (zaburza równowagę hormonalną), kadm (blokuje, a nawet niszczy receptory insuliny), rtęć (potrafi zniszczyć komórki produkujące insulinę i może sama wywołać cukrzycę), nikiel (niszczy mechanizm regulujący poziom glukozy we krwi) i ołów (działa podobnie jak rtęć)?
Jeśli badanie włosa wykaże te toksyczne dla nas substancje, to warto wspomóc organizm w ich usuwaniu, bo dzięki temu poprawimy swoje zdrowie i być może zapobiegniemy cukrzycy, która już może podstępnie się rozwijać.
EHA jest też doskonałą metodą oceny skutków działania naszego największego wroga – stresu. Zwłaszcza stresu przewlekłego, który niebezpiecznie zaburza równowagę organizmu i powoli uszkadza jego organy. Zmiany stężeń pierwiastków we włosach pokazują już na bardzo wczesnym poziomie zmian chemicznych, w jaki sposób nasz organizm radzi sobie ze stresem.
To co jednak jest najważniejsze, to fakt, że wynik EHA pokaże nam jakie są wzajemne proporcje pomiędzy pierwiastkami: wapń/potas, sód /potas, lit/potas, cynk/miedź i inne, które mają największy wpływ na nasz organizm.
Jeśli mamy np. dużo wapnia w stosunku do potasu, może to wskazywać na obniżoną czynność tarczycy.
Wysoki stosunek wapnia do magnezu oznacza zwiększone napięcie mięśni, które objawia się skurczami, uczuciem stałego napięcia czy zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego.
Niewłaściwa proporcja pomiędzy cynkiem a miedzią może wskazywać na zaburzenia w działaniu hormonów: progesteronu i estrogenu.
Niska proporcja żelaza do miedzi, może oznaczać skłonność organizmu do niedokrwistości, a dużo żelaza w stosunku do miedzi może wskazywać na skłonność do infekcji bakteryjnych i zwiększonej ilości wolnych rodników.
Nadmiar litu w stosunku do potasu może z kolei zaburzać przyswajanie jodu przez tarczycę i może prowadzić do niedoczynności tarczycy.
Jak widzicie, sporo możemy wyczytać z badania włosa. A jeśli prawidłowo je odczytamy i zrozumiemy, a przede wszystkim wdrożymy zalecenia w nim zawarte, możemy zapobiec niebezpiecznym konsekwencjom zaburzeń tych pierwiastków w przyszłości.
Komu jest zalecane badanie włosa?
- osobom żyjącym i pracującym w napięciu oraz stresie,
- sportowcom, którzy chcą uzyskać lepsze wyniki,
- kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz dzieciom,
- osobom po przebytych chorobach w celu szybszej rekonwalescencji,
- wszystkim, którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe.
A dzieci? Czy warto im robić badanie włosa?
Na pewno warto zrobić profilaktycznie, ale przede wszystkim wtedy, kiedy dziecko ma problemy zdrowotne. Analiza włosa wykaże wówczas czy nastąpiło zatrucie metalami ciężkimi, czy są niedobory składników odżywczych, czy może przeciążenie stresem, bo przecież dzieci też się stresują i to bardziej, niż nam się wydaje.
Lek. med. Lucyna Adamus – pediatra, zauważa, że u dzieci często występują niedobory żelaza, magnezu, krzemu czy jodu. Równie często gromadzą się pierwiastki toksyczne jak ołów, kadm (zwłaszcza przy biernym paleniu papierosów), aluminium czy rtęć.
Wynik badania pozwoli indywidualnie ocenić rodzaj zaburzeń i pokazać w czym tak naprawdę tkwi problem.
Dzięki temu rodzice mogą w porę zareagować i pomóc dziecku w poprawieniu jego stanu zdrowia.
Jak możesz zamówić badanie?
Na stronie laboratorium w zakładce ZAMÓW EHA, robisz zamówienie.
Wpisując kod: m26wk35AKK w polu z napisem: KOD RABATOWY, otrzymasz rabat w wysokości 50 zł od wyjściowej ceny badania.
Następnie czekasz na kopertę z materiałami, które są przesyłane pocztą. Wkładasz próbkę włosów do koperty wraz z wypełnioną ankietą, wysyłasz na adres laboratorium i czekasz 3-4 tygodnie na wynik. Oprócz wyniku, otrzymasz również obszerny opis całego badania i zalecenia.
Otrzymasz go drogą mailową lub pocztową, w zależności od tego, jak zamówiłaś. Warto zamówić na maila, gdyż jest taniej, a wynik zawsze możesz przecież wydrukować 🙂
Tutaj możesz zobaczyć przykładowy wynik:
https://www.lifelinediag.eu/pdf/EHA_EXAMPLE_PL.pdf
Jak pobrać próbkę do badania?
- Upnij włosy w górnej części głowy. Wydziel pierwsze pasmo i wytnij je ostrymi nożyczkami przy samej skórze. Odmierzając od miejsca odcięcia – od głowy – odetnij 1,5-2 cm kosmyka, resztę wyrzuć.
- Powtórz czynność 2-3 razy, aby ilość odciętych włosów wynosiła 500 mg, co objętościowo odpowiada 2 płaskim łyżkom stołowym.
- Oddane do badania włosy nie powinny być farbowane ani poddane trwałej ondulacji. W przypadku włosów farbowanych należy odczekać około miesiąca i pobrać jako próbkę powstały odrost. Można również pobrać próbkę włosów łonowych lub z klatki piersiowej, ale lepsze są z głowy, gdyż szybciej rosną
- Dla dokładnego określenia swoich trendów, powtarzaj badanie co 6 miesięcy.
Jeśli masz potrzebę skonsultowania wyniku ze specjalistą, to jest taka możliwość – telefoniczna lub osobista.
————
Myślę, że trochę przybliżyłam Ci metodę Analizy Pierwiastkowej Włosa (EHA).
Ważne, żebyś wiedziała, że pomaga ona określić stan naszego zdrowia na przestrzeni kilku miesięcy i pokazać, czy zdążamy w kierunku zdrowia czy też choroby.
Jej prawidłowa interpretacja pozwoli nam odpowiednio wcześniej podjąć odpowiednie kroki, czy to w żywieniu czy w suplementacji, abyśmy jeszcze długo mogli się cieszyć dobrym zdrowiem i życiem.
Jeśli masz jakieś pytania, to z przyjemnością odpowiem 🙂
Źródła:
www.lifelinediag.eu
książka dr n. med. Krzysztof Krupka „Minerały życia”
Fantastyczne bezinwazyjne badanie, szczególnie dla dzieci.
mam poziom miedzi 165 a cynku 109, badanie z krwi. szukam przyczyny nerwicy, czy to moze miec wplyw.
..
Witam serdecznie 🙂
Badanie poziomu minerałów z krwi nie jest niestety miarodajne, bo krew dąży do równowagi i pobiera sobie to, czego potrzebuje z różnych organów. Nie jest też tak bardzo ważny poziom pierwiastków, jak ich wzajemna proporcja, którą najlepiej pokaże badanie włosa.
Akurat cynk i miedź są związane z działaniem hormonów: progesteronu i estrogenu. Niewłaściwa ich proporcja może wskazywać na zaburzenia między tymi hormonami, a to z kolei może prowadzić do innych zaburzeń w organizmie.
Poza tym, jeśli np. jest za mało cynku, to może się nadmiernie odkładać w organizmie kadm, który również może przyczyniać się do różnych uszkodzeń.
Dlatego warto byłoby zrobić badanie włosa i zobaczyć jak układa się proporcja miedzi do cynku i innych pierwiastków.
Pozdrawiam 🙂