„To jaki wydaje Ci się świat, jest zdeterminowane przez to, przez jakiego koloru okulary patrzysz. Gdy jesteś szczęśliwy, dostrzegasz szczęście wszędzie wokół. Kiedy jesteś nieszczęśliwy, cały świat wydaje Ci się pogrążony w nieszczęściu”

Marci Shimoff

 

W książce „Sekret szczęścia” znalazłam bajkę o dwóch pieskach, która doskonale obrazuje powyższe twierdzenie. Przeczytaj:

„Dawno temu w odległej wiosce istniało miejsce znane jako Dom Tysiąca Luster. Szczęśliwy mały piesek dowiedział się o nim i postanowił je odwiedzić. Kiedy tam dotarł radośnie przeskakiwał stopnie prowadzące do drzwi domu. Zajrzał do środka z wysoko podniesionymi uszami i machając ogonem tak szybko, jak potrafił. Ku swojemu zdziwieniu zobaczył, że patrzy na niego tysiąc innych małych szczęśliwych piesków, machających ogonami tak szybko jak on. Uśmiechnął się do nich szeroko i otrzymał w odpowiedzi tysiąc innych uśmiechów, równie ciepłych i przyjacielskich. Odchodząc pomyślał sobie: „To wspaniałe miejsce, będę to często wracał.”

W tej samej wiosce żył inny pies, który nie był równie radosny jak ten pierwszy. On również postanowił odwiedzić Dom Tysiąca Luster. Powoli wdrapał się po schodach i z nisko zwieszoną głową zajrzał przez drzwi do środka. Kiedy zobaczył tysiąc patrzących na niego wrogo psów, wyszczerzył na nie zęby i z przerażeniem zobaczył, że one również na niego warczą i szczerzą kły. Wychodząc pomyślał sobie: „Co za okropne miejsce! Nigdy już tu nie wrócę!”.

To samo miejsce, dwa różne pieski i dwie zupełnie różne historie…

My również, każdego dnia przeglądamy się w lustrach. Są nimi spotykani przez nas ludzie i pojawiające się w naszym życiu różne okoliczności i wydarzenia.
Jakie one są?
Jakich ludzi spotykasz? Jakie sytuacje Ci się przytrafiają? W jakich lustrach się przeglądasz?

Jeśli nie w takich jakbyś chciała, to zawsze możesz to zmienić. Naprawdę!

Nie jest to łatwe wiem. Nie jest też możliwe, żebyśmy cały czas czuły szczęście, bo w natłoku codziennych sytuacji odczuwamy różne emocje.
Możemy jednak sprawić, że przez większość część dnia będziemy czuły się po prostu jak najlepiej, a dzięki temu przyciągniemy do siebie pozytywne wydarzenia.

Jak to zrobić? Jak można szybko poczuć się lepiej?

Wykorzystując siłę wdzięczności. Skupiając się i koncentrując uwagę na tym, za co możemy podziękować, za co tak naprawdę, w głębi serca jesteśmy wdzięczne, sprawiamy, że w tym momencie czujemy się szczęśliwe! Spróbujcie. Nawet w niełatwych momentach, gdy pomyślimy o czymś przyjemnym dla nas, poczujemy się lepiej. Radośniej. Szczęśliwiej.
A świat odbije to szczęście w naszym kierunku 🙂

Nie sztuką jest czuć szczęście, gdy wszystko układa się dobrze, gdy jesteśmy na wymarzonych wakacjach, gdy ukończymy ważny projekt, gdy poradzimy sobie z jakąś trudną sytuacją.
Sztuką jest odnajdywać szczęście w małych rzeczach, nie mając ku temu specjalnych powodów: w filiżance kawy, w czytanej właśnie książce, w ulubionej piosence, która właśnie leci w radiu, w uśmiechu dziecka.

 

Czasem tak niewiele potrzeba do tego, żeby poczuć szczęście. Pewnie nieraz miałaś taką sytuację, że nawet jeśli sytuacja była niesprzyjająca, to poczułaś się dobrze. To tak jak w tym wierszu:

 

Auto mknie, światła migają za oknem
Nowojorska zima z nowojorskim niebem.
I nagle, nie wiem dlaczego
Szczęście wypełnia mnie całego.

Pieni się woda, gdy zmywam naczynia
Patrzę na niebo, śląc w nie życzenia
I nagle, nie wiem dlaczego
Szczęście wypełnia mnie całego.

Radość we mnie kwietnie niczym róża,
Słodycz i ciepło aż mnie odurza,
I nagle, nie wiem dlaczego,
Szczęście wypełnia mnie całego.

 

Nie mamy wpływu na sytuacje, które nam się przytrafiają, ale to od nas zależy jak się zachowamy w danej sytuacji. Na jakich emocjach się skoncentrujemy. Jakie uczucia przeważą: smutku czy radości.

 

Dlatego w każdym momencie, kiedy jesteś smutna czy przygnębiona, kiedy koncentrujesz się na jakimś problemie, przypomnij sobie tę historię o małych pieskach. Będzie Ci łatwiej skupić się ponownie na wdzięczności, radości, na docenieniu tego, co masz, bo już wiesz, że tkwiąc w smutku przyciągniesz jeszcze więcej tego smutku do siebie.

 

Życzę Ci samych szczęśliwych luster Kochana 🙂

 

 

Źródło:
“Sekret szczęścia” Marci Shimoff

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × dwa =