Wierzba biała jest drzewem bardzo popularnym w Polsce. Zazwyczaj rośnie na brzegach rzek, przy rowach czy innych miejscach o bardzo wilgotnym podłożu, gdyż jej korzenie pobierają bardzo duże ilości wody.

Często podziwiamy wierzbę, jako element ozdobny krajobrazu. Nie wszyscy jednak wiemy, że jej kora ma niesamowite właściwości lecznicze: przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, ściągające i przeciwbakteryjne.

Może być stosowana w przypadku np. przeziębienia, gośćca przewlekłego postępującego, schorzeń reumatycznych, bólów stawów i mięśni, bólów głowy (również migrenowych), nieżytów błon śluzowych i stanów zapalnych przewodu pokarmowego, leczenia miażdżycy ze wzmożoną krzepliwością krwi, zapalenia żył czy nadmiernego pocenia się.
W medycynie ludowej wykorzystywano ją również do leczenia nerwobólów oraz jako środka uspokajającego i ułatwiającego zasypianie.

Kora wierzby białej zawiera szereg glikozydów salicynowych, garbniki, żywice, flawonoidy i związki mineralne.
Najważniejsze znaczenie mają dla nas glikozydy fenolowe, wśród których najbardziej znana jest salicyna. Dostając się do organizmu, rozpada się ona do kwasu salicylowego i to właśnie on działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, odkażająco i przeciwreumatycznie.
Co ważne, hamuje również zlepianie się płytek krwi oraz powstawanie blaszek miażdżycowych na ścianach naczyń krwionośnych. Czyli działa podobnie jak popularna aspiryna!

Niestety odkąd zaczęto syntetycznie produkować kwas acetylosalicylowy w postaci aspiryny czy polopiryny, przestano pozyskiwać korę wierzby do celów leczniczych…

Na szczęście można ją znaleźć w wielu naturalnych produktach, między innymi w produkcie Onyx PlusFlexi (możecie poczytać o nim tutaj), w którym kora wierzby białej jest jednym z jego cennych składników.

Znajduje się w nim również tajemniczy czarci pazur, o którym napiszę wkrótce 🙂

 

 

 

 

 

Źródło:
Biuletyn “Akuna Zdrowie i sukces”: Innowacyjne ekstrakty w OnyxPlusFlexi
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wierzba_bia%C5%82a

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × dwa =