Wielu z nas myśli:
“Popracuję intensywnie cały rok, a na urlopie to sobie odpocznę” Też tak masz?
To pewnie już wiesz, że to niezupełnie tak działa…

Stres często wymyka nam się spod kontroli i towarzyszy nam 24 godziny na dobę. Co to oznacza?
Np. wędrując po górskich szlakach i leżąc na plaży, nerwowo myślimy o pracy, czy wszystko załatwiliśmy, czy w firmie dadzą sobie radę itd.
To może sprawiać, że na urlopie jesteśmy rozdrażnieni i mamy nawet fizyczne dolegliwości, takie jak: bóle brzucha, głowy, serca, wymioty. Czasem nawet częściej się przeziębiamy niż normalnie w ciągu roku.
Wiecie, że aż 40% ludzi mówi, że nie potrafi odpocząć na urlopie i wcale nie przynosi im to zastrzyku energii na kolejne miesiące?

Dlaczego tak się dzieje?
Badania pokazują, że często przed urlopem wszystko chcemy nadrobić, dokończyć, a w domu wszystko dopiąć na ostatni guzik. Czyli jeszcze bardziej potęgujemy stres. Ze stresem jest związany kortyzol, który wydziela się do krwi, wnika do komórek odpornościowych, obniżając ich zdolność do obrony przed wirusami i patogenami.

Na rozładowanie stresu pomaga aktywność fizyczna, no ale jak my leżymy na plaży, to sami wiecie 🙂

Jeszcze jest inny aspekt.
Często cały stres zgromadzony w ciągu roku pracy, puszcza na urlopie… Organizm wtedy wreszcie czuje, że może odreagować, no i… często to objawia chorobą!

Jak temu zapobiec?
Ważne jest oczywiście zadbanie o prawidłowe odżywianie, o składniki odżywcze które przez cały rok dostarczamy organizmowi. Warto pamiętać, że podczas stresu pozbawiamy się wielu cennych składników: zwłaszcza witamin z grupy B, antyutleniaczy (witaminy A, C, E, koenzym Q10, selen, cynk, magnez).

Urlop to dobry czas, żeby te składniki uzupełnić, bo jest mnóstwo świeżych, pachnących, kolorowych warzyw i owoców.
Ciekawostką jest, że obecne w nich np. karetonoidy (np. w pomidorach czy papryce) nie tylko poprawią nasze zdrowie, ale są też naturalnym filtrem przeciwsłonecznym.

Zielone warzywa (szpinak, brokuły, warzywa kapustne) również zawierają cenną mieszankę przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, które w naturalny sposób zwiększają produkcję enzymów, chroniących skórę przed promieniowaniem słonecznym.

Urlop to też dobry czas, żeby oczyścić organizm z toksyn, które nas zatruwają przez cały rok.
Jak poznać, że potrzebujemy oczyszczenia?
Jesteśmy często zmęczeni, a nasza cera jest np. ziemista, pojawiają się wypryski, plamki na skórze, wzdęcia, zaparcia, łamliwe paznokcie, cysty, guzy itp.
sposobów oczyszczania jest wiele i pisałam już o nich tutaj

Dlatego warto zadbać już wcześniej o swój organizm, żeby na wakacjach nie robił nam psikusów 🙂

Pięknego wypoczynku Wam życzę, gdziekolwiek będziecie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 16 =