Czym jest zdrowie?
Zdrowie to harmonijna i nieustająca aktywność wszystkich gruczołów, narządów, emocjonalnych i duchowych elementów organizmu, jako jednostki doskonałej.
Zdrowie to również:
Stan dobrego samopoczucia na poziomie emocjonalnym, fizycznym i duchowym. To stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu.
Z powyższych definicji wynika, że zdrowie to nie tylko brak zauważalnej choroby czy dolegliwości, ale przede wszystkim dobre samopoczucie, energia, radość i zadowolenie z siebie i z życia. Dlatego, aby być zdrowym, konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy trzema ważnymi sferami naszego życia: fizyczną, duchową i emocjonalną.
Kiedy zatem możemy powiedzieć, że jesteśmy zdrowi?
Gdy nasze narządy i układy idealnie ze sobą współgrają i wzajemnie na siebie oddziaływują, a dzieje się to wtedy, gdy organizm znajduje się w równowadze.
Istnieje jednak wiele czynników, które ten stan równowagi skutecznie zaburzają:
- Otrzymywanie przez organizm mniejszej ilości energii i tlenu.
- Zanieczyszczenie powietrza (np. znany nam smog).
- Jedzenie przetworzonej żywności, pełnej substancji chemicznych.
- Dostarczanie do organizmu substancji toksycznych (w normalnych warunkach organizm powinien potraktować te substancje jak śmieci i wyrzucić je na zewnątrz, jednak z powodu przeciążenia toksynami, nie zawsze daje sobie z nimi radę)
- Przejadanie się.
Kiedy jemy zbyt dużo, nasz organizm nie jest w stanie wszystkiego przetrawić i przyswoić, a nadmiar pożywienia może niepotrzebnie przemienić się w substancje szkodliwe.
- Brak ruchu
- Brak witamin i minerałów.
W owocach i warzywach znajduje się obecnie dużo herbicydów i pestycydów, które zajmują miejsce dobrym minerałom, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. A jeśli jeszcze owoce są zbierane w stanie niedojrzałym, potem przechowywane, transportowane, to zanim dotrą na nasz stół, mają już znaczne niedobory składników odżywczych.
- Stres, napięcie i zmartwienia
Nasze ciało ciągle jest narażone na różne ilości substancji chemicznych, które znajdziemy nie tylko w spożywanej żywności, ale również w środowisku, w którym żyjemy.
Oczywiście organizm zawsze będzie dążył do pozbycia się szkodliwych dla niego substancji najlepiej i najszybciej jak tylko się da. Dlatego został wyposażony w system wydalania, na który składają się organy odpowiedzialne za ten proces.
Pierwszym organem, który będzie się starał usunąć toksyny, które dostały się do naszego organizmu jest wątroba.
Następnie mamy nerki, które są odpowiedzialne za usuwanie toksyn z dostarczanych płynów i jelita, które usuwają w szczególności odpady metaboliczne.
Płuca natomiast, są odpowiedzialne za otrzymywanie i transportowanie tlenu do naszego organizmu, wydalenie dwutlenku węgla oraz wszelkich szkodliwych dla nas gazów.
Zatem wątroba, nerki, jelita i płuca, to organy, które jako pierwsze reagują na pojawienie się nadmiaru toksyn w naszym ciele.
Jeśli nasz organizm jest jednak przeciążony toksynami i wymienione organy nie dają sobie rady z ich wydalaniem, wówczas funkcje oczyszczania przejmuje nasza skóra.
To dlatego mówi się, że skóra jest lustrem naszego organizmu, bo na niej możemy odczytać nasz stan zdrowia. Zdrowa skóra powinna być miękka w dotyku, błyszcząca, nie powinna posiadać żadnych zanieczyszczeń i wyprysków. Jeśli coś się pojawia na naszej skórze (wypryski, plamy) to znaczy, że nasze organy starają się poradzić sobie z jakimś problemem.
Prześledźmy teraz, co dzieje się w momencie, gdy toksyny wnikają do naszego organizmu a jego równowaga zostaje zachwiana. I dlaczego tak duże znaczenie mają nie tylko czynniki fizyczne, ale również emocjonalne i duchowe.
Jeśli jesteśmy narażeni na działanie substancji chemicznych, przejadamy się, nie dostarczamy potrzebnych witamin, minerałów i składników odżywczych, to odbije się to przede wszystkim na naszym ciele fizycznym. Ma tu również ogromne znaczenie zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie i zmiany w środowisku (choćby zmiany pogodowe).
O tym pewnie już wszyscy wiemy. A zastanawialiście się, w jaki sposób na nasze zdrowie i samopoczucie wpływają emocje, które odczuwamy?
Okazuje się, że każda emocja (samotność, stres, zazdrość, złość, strach, agresja, drażliwość, depresja, smutek, radość, niepokój, żal, litość, odrzucenie) wpływa na funkcjonowanie poszczególnych organów naszego organizmu:
- złość i gniew wpływa na funkcjonowanie wątroby,
- strach na nerki i nadnercza,
- smutek ma wpływ na pracę naszych płuc, serca oraz wątroby,
- radość odbija się na funkcjonowaniu naszego serca i płuc,
- stres i napięcie mają wpływ na funkcjonowanie całego ciała,
- zmartwienia wpływają na nasz żołądek i serce.
Dlatego tak ważne dla zachowania zdrowia jest zadbanie o naszą sferę emocjonalną i umysłową, a nie tylko fizyczną.
I odwrotnie – jeśli np. wiemy, że często się złościmy, to wzmacniajmy naszą wątrobę.
A co z częścią duchową?
Tu również możemy wymienić ważne czynniki, które wspierają lub zaburzają funkcjonowanie naszego organizmu. To może być miłość, zaufanie, wiara, pokora, prawdomówność, nadzieja, lojalność, sprawiedliwość, bezinteresowność, godność, integralność, hojność, uprzejmość cnota, ale również brak pokory, brak wiary, egoizm, samolubstwo.
Okazuje się, że brak ważnych dla nas wartości duchowych ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i może być przyczyną powstania wielu chorób.
Jak to jest możliwe?
W jaki sposób nasze wartości czy emocje mogą powodować dolegliwości chorobowe?
Spójrzmy na zdjęcie poniżej, pokazujące zależności pomiędzy trzema sferami naszego organizmu.
Wszystkie trzy części: fizyczna, emocjonalna oraz duchowa współgrają ze sobą i wpływają wzajemnie na siebie.
Jeśli nie zadbamy o prawidłową dietę, ruch, minerały i witaminy, to w pierwszej kolejności odczuje to nasze ciało fizyczne, a następnie poprzez układ hormonalny (ciało fizyczne produkuje hormony) zaburzy się stan emocjonalny, a poprzez układ nerwowy wpłynie to na nasz stan duchowy.
Spójrzmy teraz na część emocjonalną i zastanówmy się, co się dzieje gdy np. często się złościmy. Taka emocja jak złość czy gniew ma automatyczny wpływ na stan naszej wątroby, która będzie produkować za dużo lub za mało hormonów, a zatem odbije się to w widoczny sposób na naszym ciele fizycznym. Następnie poprzez układ nerwowy, a także funkcje naszego serca wpłynie również na stan duchowy.
Widzicie te powiązania?
Zerknijmy jeszcze na część duchową. Jeśli brakuje nam ważnych wartości duchowych (pokory, wiary, miłości), jeśli nienawidzimy ludzi czy ciągle kłamiemy to poprzez układ nerwowy będzie to miało ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała fizycznego, a poprzez serce wpłynie negatywnie na nasze emocje.
Dlatego właśnie wszystko, co robimy dla swojego zdrowia jest ogromnie ważne. Ważne jest zdrowe odżywianie, dbanie o składniki odżywcze, których niestety brakuje w szeroko dostępnej żywności (zwłaszcza przetworzonej), ale równie ważny jest ruch, radzenie sobie ze stresem, odpoczynek, kontrolowanie swoich emocji, dbanie o dobry sen, przebywanie w towarzystwie pozytywnie nastawionych ludzi i uśmiechanie się do siebie i życia (nie jest to łatwe, ale można się nauczyć 🙂 )
To wszystko ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego, emocjonalnego i dobrego samopoczucia duchowego. Dopiero wtedy, gdy te wszystkie sfery naszego życia będą pracowały w równowadze i wspierały się wzajemnie, to my będziemy zdrowi w pełni tego słowa znaczeniu 🙂
Źródło:
Z wykładu dr Sohraba Khosbina “Alveo a przeciwdziałanie chorobom”